Poradnik pogrzebowy

Firma pogrzebowa Róża pragnie wesprzeć Państwa w trudnym czasie żałoby, dlatego dzielimy się specjalnie przygotowanym poradnikiem pogrzebowym zawierającym kluczowe informacje na temat planowania pochówku. W przypadku dodatkowych pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści są gotowi udzielić wsparcia oraz pomóc ze wszelkimi wymaganymi formalnościami. 

 

Odejście Bliskiej Osoby może wzbudzić w nas bardzo silne emocje i utrudnić wykonanie ważnych działań. Mimo ciężaru straty informujemy, że konieczne jest posiadanie aktu zgonu wystawionego przez lekarza, aby zakład pogrzebowy mógł dokonać transportu ciała do chłodni. 

 

Niezbędne dokumenty umożliwiające organizację pogrzebu

 

Osoba, która zamierza zlecić pogrzeb, powinna posiadać:

– dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). 

– akt urodzenia (gdy pochówek zleca dziecko Zmarłego)

– akt małżeństwa (gdy pochówek zleca żona lub mąż) – w celu potwierdzenia pokrewieństwa bądź powinowactwa z Osobą Zmarłą. 

 

Powyższych dokumentów potrzebujemy, aby w Państwa imieniu składać wniosek o zasiłek pogrzebowy w ZUS-ie. Członkom rodziny przysługuje 4000 zł takowego zasiłku.

 

Konieczne dokumenty dotyczące osoby Zmarłej

 

Organizacja ceremonii pożegnalnej wiąże się z posiadaniem dokumentów Zmarłego, takich jak:

– karta zgonu wystawioną przez lekarza, 

– akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,

– dowód ubezpieczenia (np. legitymacja emerytalna). 

 

W przypadku pogrzebu katolickiego poza parafią Zmarłego wymagana jest zgoda parafii, do której należał Zmarły. Taki dokument można uzyskać w Kancelarii Parafialnej Kościoła.

 

Co zrobić, gdy zgon nastąpi w domu?

 

W sytuacji, gdy bliska Osoba Zmarła w swoim miejscu zamieszkania, w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza. Za dnia będzie to lekarz rodzinny, który zajmował się Zmarłym, natomiast w godzinach nocnych, poza godzinami pracy przychodni rejonowej lub w weekendy, konieczne jest wezwanie lekarza pogotowia ratunkowego (pod numerami 999 lub 112). Następnie lekarz po stwierdzeniu zgonu, wystawi kartę zgonu

 

Otrzymawszy akt zgonu, należy powiadomić zakład pogrzebowy, który zajmie się transportem ciała do chłodni. Tego typu zlecenia wykonujemy pod całodobowymi numerami telefonów: 669 233 299 lub 511 777 545

 

Po otrzymaniu karty zgonu konieczne jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego, odpowiedniego dla miejsca, w którym nastąpił zgon, aby uzyskać akt zgonu. W naszym Zakładzie Pogrzebowym Róża jesteśmy gotowi przejąć te obowiązki, aby odciążyć Państwa z dodatkowych powinności. Prosimy powiadomić nas o tym, gdyby chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy.

 

W przypadku, gdy preferują Państwo samodzielne załatwienie tych spraw, z aktem zgonu należy udać się do zakładu pogrzebowego, który zorganizuję ceremonię pożegnalną. Zachęcamy do skontaktowania się z nami lub odwiedzenia naszego biura. Jesteśmy również gotowi przyjechać do Państwa, aby pomóc w załatwieniu formalności w miejscu, które będzie dla Państwa najbardziej dogodne.

 

Co zrobić, gdy zgon nastąpi w szpitalu?

 

W przypadku śmierci w szpitalu kartę zgonu wydaje lekarz pełniący dyżur. W takiej sytuacji, członkowie rodziny Zmarłego powinni odebrać kartę zgonu i zlecić zakładowi pogrzebowemu odbiór ciała i eksportację do chłodni. 

 

Posiadając kartę zgonu, należy udać się do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego w miejscu, gdzie nastąpił zgon, aby uzyskać oficjalny akt zgonu. Jeżeli jednak preferują Państwo uniknąć tego procesu, nasz zakład pogrzebowy może przejąć te obowiązki, w tym także pozyskanie aktu zgonu. Zachęcamy do kontaktowania się z nami pod numerem 669 233 299, aby omówić wszelkie szczegóły lub ustalić dogodne miejsce spotkania dotyczące planowania pogrzebu.

 

W przypadku, gdy Państwo zdecydują się na samodzielne uzyskanie aktu zgonu, prosimy o dostarczenie tego dokumentu do zakładu pogrzebowego, któremu chcą Państwo powierzyć przygotowanie ceremonii pogrzebowej. Jeśli zdecydują się Państwo na nasz Zakład Pogrzebowy Róża, serdecznie zapraszamy do naszego biura lub do kontaktu telefonicznego w celu omówienia szczegółów. Jesteśmy zdeterminowani spotkać się z Państwem w miejscu, które będzie dla Państwa najbardziej dogodne, aby dokładnie omówić wszystkie etapy ceremonii pożegnalnej.

 

Co zrobić w przypadku śmierci w nadzwyczajnych warunkach (np. w miejscu publicznym lub wskutek przestępstwa)?

 

Gdy lekarz pogotowia ratunkowego stwierdzi zgon, zawiadamiana jest policja oraz prokuratura. Często to właśnie przedstawiciele tych organów zlecają zakładom pogrzebowym posiadającym uprawnienia do tzw. transportów prokuratorskich przewóz ciała Zmarłego do zakładu medycyny sądowej lub innej placówki, by przeprowadzić sekcję i ustalić przyczynę śmierci.

 

Po zakończeniu tych działań, w tym otrzymaniu zezwolenia od prokuratury na zabranie ciała Zmarłego oraz uzyskaniu karty zgonu od lekarza medycyny sądowej, możliwe jest rozpoczęcie przygotowań do pogrzebu. Jeżeli Państwo życzą sobie, aby nasz Zakład Pogrzebowy Róża przejął odpowiedzialność za te formalności, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 669 233 299 lub 511 777 545, bądź odwiedzenie naszych biur w Gdyni przy ul. Witomińskiej 17A albo przy ul. Chylońskiej 163.

 

Zapewniamy, że bez względu na okoliczności zgonu, nasz zakład pogrzebowy dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Państwa Bliskiej Osobie uroczystość pogrzebową pełną godności i piękna. Z najwyższym szacunkiem zadbamy o wszelkie detale i spełnimy Państwa prośby oraz życzenia.