Balsamacja

Balsamacja (inaczej tanatopraksja) – jest specjalistycznym zabiegiem, który umożliwia zahamowanie rozkładu ciała osoby zmarłej. Po wykonaniu balsamacji można długo przechowywać zmarłego w chłodni lub nawet bez dostępu do niej. Można również bez obawy o zdrowie ludzi oraz o to, że pojawią się jakieś nieoczekiwane zmiany wizualne wystawić zwłoki w otwartej trumnie na widok publiczny w temperaturze pokojowej. Można też transportować je bezpiecznie nawet na dalekie odległości.

Tanatopraksja służy temu, aby ciało zmarłego nie wydzielało nieprzyjemnego zapachu oraz powróciło do naturalnego wyglądu. Balsamacja też pozwala na usunięcie bakterii, które mogą stanowić realne zagrożenie dla osób, które mają styczność ze zmarłym. Dzięki temu nie ma przeciwwskazań, aby Bliscy mogli w czasie ostatniego pożegnania okazać zmarłemu swój szacunek i miłość np. poprzez dotyk lub też nawet pocałunek. Ma to duże znaczenie ze względu psychologicznego.

Dzięki tanatopraksji można zlikwidować widzialne oznaki choroby i cierpienia, które trapiły Zmarłego oraz zatrzeć charakterystyczne ślady śmierci – takie, jak plamy opadowe, sine uszy czy sine paznokcie.

Balsamacja oraz rekonstrukcja pośmiertna

Specjalistyczne zabiegi – takie jak balsamacja oraz rekonstrukcja pośmiertna – są najczęściej konieczne, gdy śmierć nastąpiła na skutek wypadku lub też w wyniku ciężkiej choroby i ciało ulega znacznym zmianom w stosunku do tego, jak wyglądało, kiedy dany człowiek był jeszcze zdrowy. W trosce o komfort psychiczny ciała takie są pokazywane rodzinom właśnie po przeprowadzeniu tanatopraksji i rekonstrukcji. Zabiegi te sprawiają, że Zmarły wygląda, jakby spał.

Balsamacja zawsze przeprowadzana jest z ogromnym szacunkiem, który należy się każdej osobie zmarłej. Co ważne – przeprowadzenie tego zabiegu nie jest przeszkodą w późniejszej kremacji zwłok.

Tanatopraksja jest wykonywana głównie ze względów: sanitarnych, higienicznych, estetycznych – a także praktycznych, prawnych oraz psychologicznych. Czasem też przeprowadza się ją z pobudek religijnych.

Do przeprowadzenia zabiegu tanatopraksji uprawniona jest jedynie osoba, która posiada specjalne uprawnienia.

Tak właśnie dzieje się w Zakładzie Pogrzebowym RÓŻA, w którym zabiegi balsamacji wykonuje dyplomowany, certyfikowany i doświadczony, współpracujący z naszą firmą funeralną, balsamista.

Zapraszamy do przeczytania artykułu w gazecie bałtyckiej